Z astmatika vrcholový športovec? Prečo nie!

Z astmatika vrcholový športovec? Prečo nie!

IMUNOBLOG / 16.02.2017

Každá pohybová aktivita má zvýšené nároky na zásobovanie tela kyslíkom, a teda je istou záťažou pre dýchacie cesty. U astmatikov sú dýchacie cesty oslabené chronickým zápalom, ktorý väčšinou spôsobia rôzne druhy alergénov. Pri športovaní sú preto viac ohrození astmatickým záchvatom. To však neznamená, že by sa mali športu úplne vyhýbať. Práve naopak – šport má totiž pre nich dve veľké výhody:

  •         podpora imunity – dobrá imunita chráni telo pred množstvom rôznych infekcií, ktoré môžu celkový zdravotný stav astmatika veľmi zhoršiť,

  •          pevné svalstvo – pravidelne trénované svalstvo potrebuje na tú istú aktivitu vynaložiť menej energie ako svalstvo ochabnuté. Navyše silné a pevné svaly chrbta a medzirebrové svaly pomáhajú pľúcam, aby správne fungovali.   

Ako športovať?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že len dobre kontrolovaná a liečená astma je predpokladom na to, aby človek mohol s chuťou a bez strachu športovať. Preto je nutné, aby bol astmatik pod stálym dohľadom lekára špecialistu, s ktorým sa môže poradiť aj o tom, aký šport je pre neho vhodný a ako má trénovať.

Zásady správneho športovania platia síce univerzálne pre všetkých športovcov, avšak astmatici by mali pri športovaní myslieť aj na viacero iných vecí:

Postupnosť cvičenia - telo je potrebné vystavovať záťaži postupne. Preto je na úvod vhodné začať so strečingom a rozcvičením.      Ak je telo dostatočne zahriate a dýchacie cesty pripravené na väčšiu záťaž, môžete pridávať na intenzite cvičenia.

Posilňovanie svalstva - pevné svaly dokážu pracovať efektívnejšie s množstvom kyslíka, ktoré do tela prichádza cez dýchacie       cesty. Naopak – ochabnuté svalstvo spotrebuje veľké množstvo kyslíka a môže spôsobiť dýchavičnosť a astmatikovi privodiť až astmatický záchvat.

Užívanie liekov počas športovania - lieky je potrebné brať si so sebou aj na tréningy, aj na súťaže. Niekoľkonásobná majsterka sveta v polmaratóne Britka Paula Radcliffová sa priznala, že svoj inhalátor používa pred pretekom aj po ňom. U vrcholových športovcov je užívanie astmatických liekov citlivou záležitosťou, pretože niektoré z nich sú považované za nedovolený doping. Preto je potrebné ich užívanie nahlásiť a v prípade nevyhnutnosti požiadať o udelenie výnimky.

Pitný režim - pri väčšej fyzickej aktivite dochádza k intenzívnejšiemu poteniu, čo môže spôsobiť dehydratáciu organizmu. Preto je pravidelné prijímanie dostatočného množstva tekutín veľmi dôležité.


Aké športy sú vhodné?

V zásade by si astmatici mali vyberať športy, pri ktorých sa dostanú čo najmenej do styku s alergénmi. V druhom rade je tiež dôležité, aby ich bavili a prinášali im radosť.

  • .        Najviac odporúčaným športom je plávanie. Pri plávaní je športovec vo vlhkom prostredí, ktoré zvlhčuje sliznicu. Tá je potom schopná zachytávať väčšie množstvo alergénov z ovzdušia. Negatívom tohto športu môže byť chlórovaná voda v bazénoch, preto ak si viete vybrať, zvoľte si na tréningy plavárne, kde dezinfikujú vody ionizáciou. Medzi najznámejších vrcholových plavcov s astmou patrí Američan Mark Spitz, ktorý je viacnásobným držiteľom olympijskej medaily. Rovnako vhodné sú aj iné vodné športy – kanoistika, veslovanie, surfing, windsurfing.

  •         Zimné športy – lyžovanie, beh na lyžiach, korčuľovanie, hokej. Tieto športy sa vykonávajú vo vlhkom a chladnom prostredí, ktoré je veľmi nepriaznivé pre alergény, a teda veľmi vhodné pre astmatikov. Svoje skúsenosti s astmou má aj Veronika Velez-Zuzulová. Je však tým najlepším dôkazom toho, že aj s astmou sa môže stať najlepšou slovenskou zjazdovou lyžiarkou.

  •          Beh a atletika – pri voľbe týchto športov je potrebné si ujasniť, v akom prostredí sa budú vykonávať. Ľudia alergickí na peľ by sa mali vyhýbať pohybu vonku (hlavne v čase peľovej sezóny), naopak astmatici s prachovou alergiou by mali zvážiť športovanie v uzavretých zaprášených telocvičniach. Rovnaké pravidlo platí aj pri futbale, hoci David Beckham to aj napriek svojim problémom s astmou dokázal dotiahnuť veľmi ďaleko.


Ktorým športom sa treba naopak radšej vyhýbať?

Najmenej vhodnými športami pre astmatikov sú potápanie a horolezectvo. Pri potápaní sa do tela prostredníctvom dýchacích zmesí dostávajú látky, ktoré sú obzvlášť dráždivé pre dýchacie cesty (nitrox, trimix). V spojení s istým stresovým faktorom z pobytu pod vodou môžu astmatikovi spôsobiť skutočne veľké problémy. Rovnako nepriaznivo môžu astmatici vnímať riedky a studený vzduch vo vysokohorskom prostredí pri horolezectve.

Šport má však slúžiť hlavne na to, aby ste sa cítili fajn. Preto aj keď si netrúfate na žiadny z týchto športov, nezanevrite na pohyb úplne. Chôdza, dlhšia prechádzka, joga či turistika – možno aj vďaka nim sa zvýši kvalita vášho života a predĺži sa obdobie bez príznakov vášho ochorenia.



Odborné poradenství

  • prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI

    klinický imunológ, alergológ, pediater

  • MUDr. Zuzana Rennerová, PhD., MBA

    klinický imunológ a alergológ

  • MUDr. Vladimír Flimer

    kožný lekár, dermatovenerológ