Potravinová alergia vs. intolerancia - je to to isté?

Potravinová alergia vs. intolerancia - je to to isté?

MUDr. Zuzana Rennerová, PhD., MBA / 22.07.2016

V poslednej dobe sa akoby roztrhlo vrece s rôznymi diétami. Veľmi obľúbené je nekonzumovať lepok a potraviny obsahujúce pšeničnú múku, mlieko a mliečne výrobky a ďalšie potraviny v rôznych kombináciách.

Potravinám sa pripisuje zodpovednosť za rôzne ťažkosti a to nielen zo strany tráviaceho traktu. Často sa stáva, že do alergiologickej ambulancie príde pacient, ktorý je presvedčený, že má alergiu na nejakú potravinu, lebo je často unavený, má pocit nafúknutia, alebo kožné ťažkosti, ako napr. akné. Alergiológ je pritom prvý lekár, ktorého takýto pacient navštívi. Veď alergia na potraviny je dnes „in“, tak prečo by som aj ja nemohol byť alergický? Alebo aspoň intolerantný? Je v tom rozdiel?

Skutočná alergia na potraviny sa vyskytuje pomerne zriedkavo a je vyvolaná reakciou imunitného systému na niektoré zložky potraviny (alergény). Najčastejšie ide o zvýšenú tvorbu špecifických protilátok (typu IgE) proti niektorým alergénom v potravinách. Pri kontakte s danou potravinou sa spustí alergický proces, ktorý vyústi do rôznych prejavov - atopický ekzém, žihľavka, tráviace ťažkosti, sťažené dýchanie. Najobávanejšia je anafylaxia, život ohrozujúci stav, pri ktorej dochádza k postihnutiu viacerých systémov naraz.

Potravinová alergia a deti

Potravinová alergia je častejšia u detí a to najmä u malých detí, u dospelých sa odhaduje výskyt do 3%. Zatiaľ čo u malých detí sú hlavnými alergénmi mlieko, vajíčko, pšeničná múka, arašidy a sója, u dospelých ide najmä o arašidy a rôzne druhy orieškov, ryby a morské plody. Aj prejavy sú odlišné v závislosti od veku, u malých detí je najčastejším prejavom ekzém a tráviace ťažkosti, u dospelých je najčastejším prejavom orálny alergický syndróm - pálenie, svrbenie podnebia, ktoré vzniká v dôsledku skríženej alergie - t.j. podobnosti medzi peľovými alergénmi a potravinovými alergénmi (napr. peľ brezy – lieskový orech, jablko, broskyňa, mrkva, zeler). Závažné môžu byť prejavy alergie na rôzne arašidy, ryby a morské plody.

Potravinová alergia alebo intolerancia?

Pri podozrení na potravinovú alergiu je potrebné alergiologické vyšetrenie, kde sa urobia testy na potvrdenie alergie (či už kožné testy, alebo laboratórne testy). Niekedy je potrebný eliminačný test - vynechanie potraviny na určitý čas a následne expozičný test - t.j. podanie danej potraviny pod dohľadom lekára. Liečba potravinovej alergie spočíva v eliminácii danej potraviny, podľa závažnosti alergie je pacient vybavený pohotovostným balíčkom v prípade náhodného požitia alergénu.

Pod slovom intolerancia sa skrýva neznášanlivosť potravín, ktorá je spôsobená rôznymi neimunologickými príčinami. Príčinou môže byť konzumácia jedla obsahujúceho toxické látky - rôzne toxíny húb, plesní, baktérií. Časté sú ťažkosti po konzumácii bežných potravín obsahujúcich látky, ktoré pri zvýšenej konzumácii môžu pôsobiť škodlivo, ako napr. histamín, glutaman sodný, tyramín. Asi najznámejšia je reakcia na histamín, ktorá sa v niektorých potravinách vyskytuje vo zvýšenej miere - napr. paradajky, ryby, kvasnice, alebo konzervované potraviny.

Pri nedostatku enzýmu spracovávajúceho histamín (diaminooxidáza) hovoríme o histamínovej intolerancii, ktorá môže byť spojená s veľkým množstvom rôznorodých prejavov. Ďalšou príčinou sú deficity rôznych črevných enzýmov, ktoré vedú k poruche vstrebávania rôznych zložiek, najznámejšia je intolerancia laktózy. Tá vzniká v dôsledku nedostatku enzýmu laktázy, ktorý môže byť vrodený, alebo získaný, niekedy len dočasne, napr. po hnačkách. Samostatnou kapitolou je celiakia, pri ktorej dochádza k neznášanlivosti lepku. Keďže príčiny neznášanlivosti potravín sú rôznorodé, aj klinické prejavy sú veľmi variabilné. Odhaduje sa, že až 25% ľudí sa počas svojho života stretne s nejakou formou nežiaducej reakcie na potravinu.

Nepodceňujte odborné lekárske vyšetrenie

Keďže intolerancia potravín je všeobecný názov pre neznášanlivosť, skrývajú sa pod týmto názvom rôzne prejavy a rôzne ochorenia. Tu diagnostika nie je ľahká a je potrebné vychádzať z ťažkostí, aké pacient má a podľa toho je dôležité zvoliť si odborného lekára. Vzhľadom k tomu, že najčastejšie ide o tráviace ťažkosti, je v takom prípade nevyhnutné gastroenterologické vyšetrenie, vďaka ktorému vieme zistiť celiakiu, či vylúčiť iné závažné ochorenia. V prípade pretrvávajúcej únavy je napr. hlavne u žien potrebné endokrinologické vyšetrenie, za účelom vylúčenia ochorenia štítnej žľazy.

Záverom ešte pár slov o súčasne obľúbených a rôznych komerčne dostupných testoch na „vyšetrenie“ potravinovej intolerancie. Takéto testy nemajú žiadne vedecké opodstatnenie. Na základe týchto testov potom mnohí ľudia dodržujú rôzne diéty bez toho, aby absolvovali odborné lekárske vyšetrenie. Mnoho ťažkostí je spôsobených našim hektickým životom, pri ktorom pravidelná strava ide nabok, prepracovanie a každodenný stres prináša únavu a rôzne somatické prejavy. Tu akákoľvek zmena stravovacích návykov, pravidelná strava a úprava životného štýlu prináša zlepšenie stavu. Dlhodobo ale takéto neopodstatnené diéty môžu viesť k nedostatku rôznych látok v strave, môže sa objaviť napr. chudokrvnosť, čo môže opäť zhoršiť únavu a celkový stav. Preto v prípade ťažkostí je odborné vyšetrenie namieste.


Odborné poradenství

  • prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI

    klinický imunológ, alergológ, pediater

  • MUDr. Zuzana Rennerová, PhD., MBA

    klinický imunológ a alergológ

  • MUDr. Vladimír Flimer

    kožný lekár, dermatovenerológ