Ako prežiť letnú dovolenku v zdraví

Ako prežiť letnú dovolenku v zdraví

IMUNOBLOG / 08.07.2019

Imunita, ktorá vám stačí na Slovensku, vám nemusí stačiť, keď cestujete do zahraničia. Čím ďalej idete, tým menej vaše telo pozná nástrahy, ktoré naň číhajú.

Aké choroby vám môžu pokaziť dovolenku

Okrem dôkladnej prípravy na rôzne ťažkosti, ktoré vás môžu cestou stretnúť, je dôležitá aj prevencia. Ak však o nej začnete premýšľať v deň odchodu na dovolenku, bude  pravdepodobne už neskoro. Čím ďalej cestujete, tým skôr by ste mali s prípravami začať. Ľahké brušné ťažkosti vyriešia voľnopredajné lieky. Pred chorobami ako hepatitída typu A a B, kliešťová encefalitída, besnota či brušný týfus sa však treba chrániť očkovaním. Ľahším chorobám sa vyhnete prípravou imunitného systému napríklad aj pomocou Imunoglukan P4H® SynBIO. Čo sa týka výletov počas dovolenky, platí pravidlo menej je niekedy viac, pretože prílišná záťaž organizmu v neznámom prostredí môže telo a imunitný systém oslabiť.


Umývať si ruky niekedy nestačí

Sadnúť si na toaletu, piť vodu z vodovodu, jesť lokálne jedlá? Napriek dobrej imunite si viete spôsobiť veľa problémov. Ak si nie ste istý čistotou vody, pite radšej balenú. Vždy majte so sebou vlhčené hygienické utierky a ruky si umývajte ešte častejšie ako doma.

Stretli ste sa s jedlom, ktorého názov neviete vysloviť a obsahuje ingrediencie, s ktorými vaše telo ešte neprišlo do kontaktu? Niekedy stačí ochutnávať cudziu kultúru, nemusíme sa pustiť aj do kuchyne. Ak ale patríte k tým, ktorí neodolajú a všetko ochutnajú, dbajte na to, aby bolo jedlo pripravené v hygienicky nezávadnom prostredí a s čistým náradím. Reštaurácie, v ktorých nikto nie je, so špinavými hrncami, ktoré nikto neumyl už týždne, patria k tým, ktoré by ste mali obísť zďaleka. 


Za poistenie navyše sa vám poďakuje nielen telo, ale aj peňaženka

Jednou z výhod členstva v EÚ je to, že na druhú stranu slovenského preukazu poistenca vám automaticky pridajú aj ten európsky. Okrem členských krajín platí európsky preukaz vo Švajčiarsku, Lichtenštajnsku, Nórsku či na Islande. Treba si však dať pozor, na čo ho chcete využiť. Európsky preukaz vám garantuje len nevyhnutné ošetrenie v akútnych prípadoch (napríklad pri zlomenine) a platí preň pravidlo, že to, čo si platia domáci z vlastného, budete platiť aj vy. A poplatky v zahraničí sa môžu rýchlo vyšplhať na sumy prevyšujúce cenu vašej dovolenky. Preto je lepšie a aj výhodnejšie vybaviť si aj komerčné cestovné poistenie. Dnes si ho viete vybaviť za pár minút aj cez internet a je na vás, aké vysoké krytie si zvolíte.


Cestovná lekárnička – najcennejší predmet v kufri

Počas dovolenky isto oceníte, ak si okrem plaviek a slnečných okuliarov na cesty zbalíte aj prvú pomoc v podobe cestovnej lekárničky. Chýbať by v nej nemali tieto predmety:

·         lieky, ktoré pravidelne užívate

·         produkty na opaľovanie

·         lieky na žalúdočné a črevné problémy

·         ImunoglukanP4H® lotion

·         lieky proti bolesti

·         dezinfekcia

·         repelent

·         obväzy

·         náplasti

     

     Kvalitná príprava a množstvo užitočných vecí v kufri sú skvelým základom pre tie najlepšie dovolenky. Najdôležitejšou zložkou ste však samozrejme vy spolu s dobrou náladou, ktorú so sebou prinesiete.





Odborné poradenství

  • prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI

    klinický imunológ, alergológ, pediater

  • MUDr. Zuzana Rennerová, PhD., MBA

    klinický imunológ a alergológ

  • MUDr. Vladimír Flimer

    kožný lekár, dermatovenerológ