Ako naše telo reaguje na nárazové diéty

Ako naše telo reaguje na nárazové diéty

IMUNOBLOG / 29.01.2019

Január je štandardne mesiacom nových začiatkov a predsavzatí. Po bohatých vianočných sviatkoch sa radi utiekame k očistným či nárazovým diétam, prestávame fajčiť či piť alkohol a nakupujeme permanentky do posilňovní a jógových štúdií. Netreba však zabúdať, že Nový rok je v podstate len jedným z dní uprostred zimy a nový život si týždenným hladovaním či svalovou horúčkou z intenzívneho cvičenia nezabezpečíme.


 Radikálne zmeny môžu uškodiť

O tom, ako telo reaguje na nárazové diéty, sa už popísalo veľmi veľa. V skratke: ak ste sa rozhodli po vianočnom hodovaní “odmeniť” viac či menej radikálnou hladovkou, vystavujete riziku svoje srdce a cievy, črevá, psychické zdravie a imunitný systém. Rýchly úbytok hmotnosti je predzvesťou rýchleho pribúdania váhy po prerušení diéty, takže ak nechcete do konca života jesť len dve mrkvy denne, nemrhajte svojimi silami a radšej si ich dajte v kvalitnom slepačom vývare. Netreba zabúdať na to, že počas zimy je náš organizmus vo vyššej miere zraniteľný. Ohrozujú nás infekčné ochorenia, ktoré si radi vyberú práve vyhladovaného a oslabeného hostiteľa. Ak teda zvažujete novoročnú očistu, skúste začať jednoducho s tým, že vysadíte sladkosti, ktoré vám zostali zo štedrovečernej hostiny. Stačí ich rozdať priateľom - vy si pomôžete a stará mama sa to nikdy nemusí dozvedieť.


Zodpovedáte sa však sebe

Nikto samozrejme nehovorí, že máte rezignovať na svoje predsavzatie. Namiesto zázračných receptov a diét však zvážte postupnú a trvalo udržateľnú zmenu, ktorá bude dávať zmysel pre celý váš organizmus. Inak povedané - správnou motiváciou pre zmenu vo vašom živote by nemali byť šaty, do ktorých chcete schudnúť, ani priatelia, ktorých potrebujete oslniť. Najdôležitejším publikom pre vaše predsavzatie ste totiž stále vy sami. Ak ste si sľúbili, že schudnete, v poriadku. Zmenťe životný štýl a nájdite svoj spôsob, ktorým tento cieľ dosiahnuť. Radikálne hladovanie rozhodne nie je správna cesta.


Ako na to? Postupne

Stará múdrosť vraví, že najdôležitejšie zo všetkého je sa naučiť porozumieť svojmu telu. Ak máte chuť na sladké, vaše telo si možno pýta rýchly cukor, pretože je unavené. Doprajte mu viac oddychu - spánok je jedným zo zaručených spôsobov chudnutia. Veľmi dôležitý je samozrejme pohyb. Skôr, ako sa začnete trápiť s činkami, vyskúšajte ten najlacnejší spôsob cvičenia: začnite chodiť do práce aspoň kúsok pešo. Za každého počasia. Pohyb na čerstvom vzduchu je mimoriadne dôležitý, najmä ak si uvedomíme, koľko času v zime trávime v uzavretých priestoroch. Ak vám zostane čas a chuť, vyberte sa cvičiť - aj tu však platí pravidlo postupnej zmeny. Ideálne je si vybrať cvičenie, ktoré vás baví a dáva vám zmysel. Nie, pointou by naozaj nemalo byť váženie po každej odcvičenej hodine. Myslite na to, že zvýšená námaha môže organizmus na začiatku vyčerpávať, určite preto siahnite po výživových doplnkoch, ktoré podporujú správne fungovanie imunitného systému. Imunoglukan P4H® SynBIO, ktorý obsahuje štvorkombináciu účinných látok, vám môže pomôcť ochrániť vaše telo pred infekciami. Ak sa vám podarí si svoj “nový” život namixovať tak, aby vás bavil, úspech je zaručený. Vaše predsavzatie sa totiž postupne zmení na pôžitok.


 



Odborné poradenství

  • prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI

    klinický imunológ, alergológ, pediater

  • MUDr. Zuzana Rennerová, PhD., MBA

    klinický imunológ a alergológ

  • MUDr. Vladimír Flimer

    kožný lekár, dermatovenerológ