5 tipov ako skoncovať s jarnou únavou!

5 tipov ako skoncovať s jarnou únavou!

IMUNOBLOG / 09.03.2018

Jarná únava nie je žiadny výmysel a má aj rozumné vysvetlenie. Striedanie jednotlivých ročných období býva zväčša pozvoľné a naše telo tak dostáva dostatočný priestor na to, aby zareagovalo na tlakové a teplotné zmeny. V prípade prechodu zo zimy do jari to však neplatí a telo nám na túto zmenu odpovedá často až neprekonateľnou únavou. Za nadmerné vyčerpanie na prelome týchto ročných období stojí hneď niekoľko faktorov. Jedným z nich je nedostatok vitamínu D, ktorý získavame zo slnka a ako už býva zvykom, zima nám tých slnečných dní prináša naozaj veľmi málo.

Nie je to však len o vitamíne D, ale aj iných vitamínoch či mineráloch. Poviete si, že dnes máme predsa v obchodoch dostatok ovocia aj zeleniny. Pravdou však je, že ich konzumujeme nedostatok a do úvahy treba brať aj zber nezrelých plodov, ich konzervovanie, skladovanie či tepelnú úpravu, ktoré podiel vitamínov v ovocí a zelenine znižujú. Za jarnou únavou môže stáť aj nízka vonkajšia teplota, menej pohybu či hormonálna nerovnováha v dôsledku nedostatku serotonínu, známeho ako hormón šťastia, ktorého tvorba je, podobne ako pri vitamíne D, úzko spätá so slnečnou energiou.

Nedajte jarnej únave šancu

1. Doprajte si kvalitný spánok

Kým jeden potrebuje spať dlhšie, inému stačí málo, no i tak by sme si mali dopriať aspoň 7-hodinový spánok. K ľahšiemu zaspávaniu si môžete pomôcť relaxačným kúpeľom, čítaním knihy pred spaním alebo jednoducho tým, že si pôjdete ľahnúť o pol hodinu skôr, než ste zvyknutí. A to najdôležitejšie, pokúste sa obmedziť používanie telefónov, tabletov, počítačov pred spaním a už vôbec neholdujte zaspávaniu pred televíziou. Aj keď to možno viditeľne nepociťujete, znižujete si tým kvalitu vášho spánku.

2. Nenechajte sa ovládnuť stresom

Bojovať so stresom je pri súčasnom spôsobe života často utópia. No nech je na vás vyvíjaný akýkoľvek tlak či už v práci alebo doma, myslite najmä na seba a svoje zdravie a pokúste sa „vypnúť“. Prechádzka v prírode, meditácia, cvičenie, stretnutie s priateľmi, dobrá kniha alebo teplá vaňa vám určite urobia dobre.

3. Začnite sa viac hýbať

Možno si poviete, že na únavu treba viac spánku a relaxu, no nie je tomu celkom tak. Sedavé zamestnanie a vysedávanie po práci doma, pretože do tej zimy sa nikomu veľmi nechce, sú rovnako zdrojom veľkej únavy. A pravdou je, že počas zimy sa hýbeme ďaleko menej ako v letných mesiacoch. Vďaka pravidelnému pohybu si zlepšíte nielen svoju kondíciu, ale zlepšíte aj náladu, vyvetráte hlavu od každodenných starostí a načerpáte novú energiu.

4. Dajte si záležať na svojom jedálničku

Kým v lete nám nechutí toľko jesť a telo si zväčša žiada niečo ľahšie, v zime si toho dovolíme oveľa viac a neodmietneme ani ťažšie jedlá. Pravidelná a vyvážená strava je pritom dôležitá počas celého roka a je základom v boji s jarnou únavou. Snažte sa telu zvýšiť prísun vitamínov, horčíka a železa, ktoré telu dodajú potrebnú energiu. S cukrom či kofeínom to tiež veľmi nepreháňajte. Aj keď telu dokážu dodať okamžitú energiu, ich účinok sú krátkodobé a po ich vyprchaní príde ešte väčšia únava než predtým.

5. Nezabúdajte na pitný režim

Pitný režim je v tomto smere tiež mimoriadne dôležitý. 1,5 až 2 litre vody denne vás zbavia nahromadených toxínov a naštartujú váš metabolizmus. Zima je pre telo neľahkou skúškou, kedy musí viac ako inokedy odolávať rôznym vírusom a baktériám. Či už vás počas zimy potrápila len ľahšia viróza alebo skolila nepríjemná chrípka, vaša imunita dostala zabrať. Posilnite si ju vďaka výživovému doplnku Imunoglukan a pomôžte tak telu ľahšie zabojovať s ďalšou prekážkou – jarnou únavou.


Odborné poradenství

  • prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI

    klinický imunológ, alergológ, pediater

  • MUDr. Zuzana Rennerová, PhD., MBA

    klinický imunológ a alergológ

  • MUDr. Vladimír Flimer

    kožný lekár, dermatovenerológ