Psoriáza: keď sa naraz zbláznia gény, imunita aj pokožka

Psoriáza: keď sa naraz zbláznia gény, imunita aj pokožka

IMUNOBLOG / 08.09.2015

Na Slovensku sa ambulantne lieči okolo 24 000 pacientov s psoriázou. Okrem genetického pozadia zohráva kľúčovú úlohu pri rozvoji tohto ochorenia imunitný systém. Liečba tohto ochorenia musí byť komplexná. Vhodnou terapiou a zároveň podporou imunitného systému je pobyt na slnku.

Koža a imunitný systém tvoria jeden celok

Aj keď úzky vzťah imunity a ľudskej kože sa nám asi nevybaví na prvé počutie, faktom je, že pokožka predstavuje prvú ochrannú bariéru s plochou 1,5 až 2 m2. Koža (a sliznice) tak tvoria základnú hradbu imunitného systému proti vonkajším útokom baktérií, vírusov a húb. Navyše imunitný systém pôsobí vo vzťahu ku koži aj na ďalších úrovniach, napríklad udržiava kontrolu nad zánikom a obnovou tkanív.

Ďalšiu väzbu predstavujú tzv. autoimunitné ochorenia, keď sa imunitný systém z doposiaľ nie úplne známych príčin postaví proti vlastným orgánom a tkanivám. K najznámejším patria reumatizmus, diabetes, skleróza multiplex a predmet nášho článku – psoriáza. Netreba si ju pritom zamieňať s atopickým ekzémom, o ktorom sme písali v tomto článku.

Čo spúšťa psoriázu?

Toto chronické zápalové ochorenie s genetickým pozadím ešte nemá dostatočne objasnenú príčinu vzniku. Pokožka akoby strácala schopnosť samoobnovovania a výsledkom sú červené „mapy“ (zápalové ložiská) na rôznych miestach tela. Choroba postihuje okolo 3 % stredoeurópskej populácie. Kladnú rodinnú anamnézu môžeme zistiť asi u 30 % ľudí s psoriázou. Postihuje približne rovnako ženy aj mužov a vzniká v ľubovoľnom veku.

Na rozvoj (aktivovanie) psoriázy majú vplyv viaceré vonkajšie aj vnútorné činitele. K najčastejším patria:

  • stres,
  • infekcie,
  • niektoré lieky,
  • klimatické vplyvy a znečistené ovzdušie,
  • zlá životospráva,
  • vnútorné či chronické ochorenia,
  • hormonálne zmeny,
  • iné zápalové kožné choroby.

Aké sú možnosti liečenia psoriázy?

Cieľom liečby je ochorenie dostať pod kontrolu a stabilizovať jej prejavy. Nanešťastie túto chorobu ešte stále nevieme úplne potlačiť. K dispozícii máme rôzne spôsoby liečby, ktoré treba vhodne nastaviť podľa typu a intenzity psoriázy. K základným spôsobom patrí miestna liečba (k dispozícii je veľké množstvo krémov), celková liečba (lieky určené pre ťažšie formy psoriázy) a svetloliečba, ktorá vychádza z blahodarného vplyvu slnka. K menej tradičným metódam patrí ichtyoterapia (ošetrenie rybkami) či psychoterapia.

„Kam nechodí slnko, tam chodí lekár“

Potvrdením úzkeho vzťahu psoriázy a imunity je vplyv vitamínu D ako produktu nášho pobytu na slnku, ako aj stravovania. Dostatok tohto vitamínu pôsobí kladne nielen pri prevencii rakoviny či kostných problémov, ale podporuje aj imunitný systém v boji proti infekciám. Navyše vitamín D znižuje riziko rozvoja autoimunitných ochorení, a teda aj psoriázy.

Pri pobyte vonku si ľudia s psoriázou zvyknú zakrývať postihnuté časti pokožky. Pritom psoriáza vo veľkej väčšine reaguje na slnečné žiarenie veľmi dobre. Na tomto poznatku stojí aj liečba ultrafialovým žiarením B a A. Potvrdzuje to tiež skutočnosť, že psoriáza sa najviac prejavuje počas zimy. Ak teda nemáte možnosť vycestovať napríklad k Mŕtvemu moru v Izraeli, vystavujte sa pravidelne od marca do októbra slnečným lúčom u nás. Začnite s piatimi až 10 minútami poludňajšieho slnka denne. Ak to vaša koža znesie, postupne zvyšujte čas expozície o 30 sekúnd.

V lete si treba dávať veľký pozor na spálenie kože, ktoré by mohlo spôsobiť rakovinu. U niektorých pacientov sa pod vplyvom slnečných lúčov objavia aj nové ložiská psoriázy. Preto si nezabúdajte poctivo natierať zdravé miesta ochranným krémom a slnečné lúče nechávajte pôsobiť len na napadnutú časť pokožky. Samozrejme všetky postihnuté miesta sa snažte ožarovať rovnomerne a po konzultácii so svojím lekárom.


Odborné poradenství

  • prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI

    klinický imunológ, alergológ, pediater

  • MUDr. Zuzana Rennerová, PhD., MBA

    klinický imunológ a alergológ

  • MUDr. Vladimír Flimer

    kožný lekár, dermatovenerológ