Lyžovačkou k lepšej imunite!

Lyžovačkou k lepšej imunite!

IMUNOBLOG / 17.12.2018

Imunitu si treba budovať postupne a aj zima na lyžiach môže byť naším kľúčom k jej zlepšeniu. Sneh si vychutnávame v rôznych podobách, od populárneho snowboardingu, cez akčný skialpinizmus či čarovný freeride (lyžovanie alebo snowboard na zasnežených svahoch), až po snow-walk, čo sú výlety na snežniciach v hlbokom snehu. Stačí si zvoliť štýl, ktorý nám najviac vyhovuje.

Napríklad bežky (beh na lyžiach) je šport, ktorý si môžu pokojne užívať naozaj všetky vekové kategórie. Je bezpečný a nášmu organizmu prináša zdravý pobyt na čerstvom vzduchu. Otužovaním si zvyšujeme odolnosť voči prechladnutiu. Navyše lyžovanie, ako jeden z mála športov, dokáže aktivovať až 90 % svalstva celého tela. Na lyžiach posilňujeme najmä svaly nôh i trupu, a polhodina lyžovania nám pomôže spáliť 37 g tukov a 1190 kJ, čím celkom pekne zabojujeme napríklad proti obezite.

Ako sa vyzbrojiť na zimné obdobie                                                      

Nenechajme sa prekvapiť chrípkou ani prechladnutím a správne sa vyzbrojme na zimné obdobie. Viac pohybu na čerstvom vzduchu môže znamenať menej antibiotík. Na preventívnu pomoc proti chrípke a prechladnutiu, ktoré na nás v zasnežených horách číha častejšie, si môžeme vziať aj výživové doplnky z radov Imunoglukan P4H®, vitamíny C, A, E, zinok, selén a pri tráviacich ťažkostiach sa osvedčili aj probiotiká. Dostatok živín a pohyb na vzduchu sa postará o to, aby sme si mohli naplno a hlavne v zdraví užiť bláznenie v snehu, ktoré výborne pomáha aj našej duševnej kondícii.

Pohyb, napríklad ten na lyžiach, doplňme zdravou stravou. Dôležité je najmä budovanie zásob živín, vitamínov a minerálnych látok už niekoľko mesiacov dopredu. Ako inšpiráciu môžeme spomenúť „jesenné“ gaštany alebo „zimné“ mandarínky, pomaranče, citróny, pomelo či grepy. Našu imunitu skvele „nabije“ aj kyslá kapusta, zázvor alebo cesnak a cibuľa, ktoré môžeme mať po ruke počas celého roka.

Punčom ku zdraviu

Zdravá strava by mala ísť ruka v ruke s pitným režimom, 2 až 3 litre tekutín denne udržia naše sliznice vlhké a zabránia tak usadzovaniu baktérií a vírusov. Pretože alkohol nás nezahreje lepšie ako pohyb, nespoliehajme sa na jeho degustáciu v stánku pod svahom. Nevylepšíme si tak našu imunitu a ani imidž na svahu, navyše riskujeme zdravie nás aj ostatných. Ak si neviete predstaviť zimu bez punču, môžete vyskúšať aj jeho nealkoholickú verziu. Recept je jednoduchý: 4 vrecúška šípkového čaju na 500 ml vody, 200 ml pomarančového džúsu, šťava z citrónu a 4 lyžičky tekutého medu.

Hlavné je však to, aby sme sa zimy nebáli a nenechali sa uniesť predstavou o zimnom spánku, pretože aj v poradí posledné ročné obdobie dokáže podporiť našu imunitu zdravým otužovaním, pohybom na čerstvom vzduchu a zimnými aktivitami, ktoré nás pozitívne naladia. 


Odborné poradenství

  • prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI

    klinický imunológ, alergológ, pediater

  • MUDr. Zuzana Rennerová, PhD., MBA

    klinický imunológ a alergológ

  • MUDr. Vladimír Flimer

    kožný lekár, dermatovenerológ