Kúpaliskový manuál alebo Aby ste si z kúpaliska namiesto opálenej pokožky nepriniesli niečo lepšie

Kúpaliskový manuál alebo Aby ste si z kúpaliska namiesto opálenej pokožky nepriniesli niečo lepšie

IMUNOBLOG / 17.07.2017

1. Hygiena musí byť na prvom mieste

Pred každým vstupom na kúpalisko sa nachádza veľmi dôležitý oznam: Pred vstupom do bazéna sa osprchujte! Hoci sa to na prvý pohľad môže zdať zbytočné (veď sa predsa umyjete o chvíľu v bazéne), poriadna sprcha zbaví telo prípadných pôvodcov rôznych ochorení, ktoré by sa vo vode veľmi rýchlo šírili a nakazili všetkých ostatných. Kúpalisko si preto netreba zamieňať s miestom na osobnú hygienu. Ba práve naopak – hygiena musí byť na prvom mieste pre všetkých návštevníkov. Rovnako sa nezabudnite osprchovať  ani po odchode z vody.

    2. Nepite vodu z bazénov

Aj pri dodržiavaní tých najprísnejších pravidiel hygieny sa vo vode na kúpaliskách či plavárňach nachádza množstvo baktérií, vírusov a iných pôvodcov nákaz. Do vody v bazénoch sa síce pridáva kvôli dezinfekcii chlór, avšak neporiadnych návštevníkov, ktorí zanedbávajú sprchovanie pred vstupom do vody, je viac ako dosť. A tak je skoro nemožné úplne zabrániť šíreniu „nepríjemností“. Preto sa snažte absolútne vystríhať pitiu vody pri plávaní, potápaní či inej zábave v bazéne. Pretože vás môžu nepríjemne zaskočiť črevné ťažkosti spôsobené rôznymi črevnými baktériami či parazitmi.

    3. Dostatočne chráňte svoju pokožku

Prísť na kúpalisko, osprchovať sa, obliecť si plavky, nakrémovať sa a šup do vody – to je bohužiaľ, neprávny postup. Pokožka je v lete vystavená množstvu nástrah – silnému slnku, vode s obsahom chlóru, nadmernému poteniu. Je vysušená, unavená a už po 20 minútach na priamom slnku sa dokáže spáliť. Preto je správne chrániť ju opaľovacím krémom (ideálne s najvyšším ochranným faktorom), avšak nie tesne pred vstupom do vody. Nakrémovať sa musíte minimálne 20 minút pred priamym kontaktom so slnkom (čiže ideálne ešte doma) a potom znova po prezlečení do plaviek. Pokožka tak bude mať dosť času, aby sa do nej krém vstrebal a chránil ju. Počas celého pobytu na slnku či vo vode sa krémujte znova v pravidelných intervaloch.

    4. Pokúste sa nájsť si tieň

Ak strávite celý deň len na slnku a nedoprajete organizmu ani chvíľku oddychu v tieni, môže to mať hneď dve negatíva:

-celkové prehriatie a dehydratácia organizmu - obrovský šok, ba v extrémnych prípadoch aj závažné srdcovo-cievne problémy, môžete po dlhodobom pobyte na slnku spôsobiť telu aj náhlym ochladením v studenej vode. Tieto veľké zmeny teplôt sú pre telo skutočne veľmi nebezpečné, preto sa im vyvaruje.

-nebezpečenstvo spálenej pokožky - na takéto prípady musíte mať so sebou prípravky (najlepšie s obsahom pantenolu a iných podporných zložiek), ktoré pleť dokážu upokojiť. No a samozrejme, musíte odísť do tieňa a pokožku nechať oddychovať.

    5. Vhodná obuv vie veľmi pomôcť

Vlhké a teplé prostredie hlavne v okolí bazénov je živnou pôdou pre ďalšieho nechceného hosťa – plesne a vírusy bradavíc. Ak si ich nechcete priniesť domov pri sprchovaní sa v spoločných sprchách, ale aj pri chodení po vlhkých častiach v okolí bazénov, majte stále obuté gumené topánky. Tie vám môžu byť nápomocné aj v tom, aby ste sa nešmykli a nespôsobili si bolestivé odreniny či modriny.

    6. Ruky musia byť stále čisté

Hoci sa vám zdajú vaše ruky v bazéne čisté, aj na nich sa môžu zachytiť nepriateľské baktérie, ktoré si potom sami môžete zaniesť do očí či uší. Preto si ruky umývajte často, aby ste tomu zabránili. Vaše oči môžu ochrániť aj plavecké okuliare a pred slnkom slnečné okuliare, ktoré navyše vhodne doplnia váš letný outfit.

    7. Pravidelne podporujte imunitu aj počas leta

Na to, aby mohlo telo úspešne bojovať so všetkými letnými nepriateľmi a len tak ľahko im nepodľahlo, musí mať silnú imunitu. Tá sa najlepšie dokáže postarať o to, aby sme aj jednoduchú návštevu kúpaliska zvládli bez akýchkoľvek následkov. Preto nezabudnite na jej podporu ani počas leta. Či už otužovaním, zdravou stravou, pohybom (na ktorý je v lete nekonečné množstvo príležitostí), alebo aj rôznymi prípravkami na podporu imunitného systému. Verte, že nám naše telo túto starostlivosť určite oplatí.


Odborné poradenství

  • prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI

    klinický imunológ, alergológ, pediater

  • MUDr. Zuzana Rennerová, PhD., MBA

    klinický imunológ a alergológ

  • MUDr. Vladimír Flimer

    kožný lekár, dermatovenerológ