Diabetes nie je prekážkou športovania ani u detí

Diabetes nie je prekážkou športovania ani u detí

IMUNOBLOG / 31.10.2017

Cukrovka, odborne tiež diabetes mellitus, sa čoraz častejšie stáva súčasťou mnohých ľudských životov. Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje to, že pankreas prestáva tvoriť dostatok inzulínu. Telo tak nedokáže správne metabolizovať cukry a zvyšuje sa ich hladina v krvi. Preto sa inzulín musí podávať injekčne. Trpia ňou nielen dospelí, ale aj deti (u detí ide skôr o cukrovku l. typu, zatiaľ čo u dospelých prevláda cukrovka ll. typu). Hoci ide medicína míľovými krokmi vpred, táto choroba sa zatiaľ považuje za nevyliečiteľnú.


V prvom okamihu sa síce môže zdať, že toto ochorenie prevráti pacientovi celý život naruby, netreba to však dopustiť. Na zabezpečenie plnohodnotného života v mnohých prípadoch stačia tieto tri veci:

- dodržiavanie liečby podľa pokynov lekára,

- správne a zdravé stravovanie,

- dostatok pohybu.



Prvý bod je plne v kompetencii lekára, ktorý diabetikovi presne vysvetlí, ako je potrebné si merať cukor, ako si má podávať inzulín, aká podporná liečba je vhodná. Postupom času sa to stane pre diabetika rutinou a absolútnou súčasťou života. Ďalšie dva body sú veľmi úzko prepojené. Strava je totiž základným zdrojom cukrov a je potrebné sa naučiť, ktorá je pre diabetikov vhodná a ako konkrétne ovplyvňuje hladinu cukru v krvi. Rovnako má vplyv na obezitu, ktorá je pre diabetikov veľmi nebezpečná. No a pohyb? Ten je nápomocný pri dodržiavaní rovnováhy medzi príjmom a výdajom človeka a keďže pri športovaní naše svaly spotrebovávajú energiu, na jej získanie telo spaľuje cukry a tým znižuje hladinu glykémie v krvi. Mohli by sme ho teda tak trochu prirovnať k náhradníkovi inzulínu. Okrem toho pravidelný pohyb zlepšuje vnímavosť organizmu na inzulín, prúdenie krvi do končatín a srdca, pozitívne pôsobí na svalový tonus, krvný tlak a metabolizmus tukov, podporuje imunitu a v neposlednom rade vyplavuje beta-endorfíny, vďaka ktorým sa dokážeme pozerať na svet oveľa optimistickejšie – a teda aj na svoje ochorenia. A to je nesmierne dôležité.


Ako si zašportovať bez rizika?


Otázkou teda určite nie je, či by mal diabetik športovať, alebo by mal radšej sedieť na gauči a priberať. Diabetici musia však pri športe myslieť na pár dôležitých vecí. Prvou z nich je pravidelné zmeranie glykémie pred športovaním, aby presne poznali hladinu svojej momentálnej glykémie. A keďže sme už vyššie spomenuli, že šport má podobný efekt na organizmus ako inzulín, pred športom je potrebné znížiť podávanú dávku inzulínu, aby nedošlo k hypoglykémii (teda nízkej hladine cukru). Športovú záťaž je potrebné zvyšovať postupne a keď už človek cíti, že je na hranici svojich síl, treba spomaliť, zvoľniť tempo a upokojiť hlavne dýchanie. V neposlednom rade treba myslieť na správnu obuv, aby bol pohyb prirodzenejší, ale aj aby nevznikli pri športe neželané komplikácie či úrazy. O všetkých zákonitostiach športovania človeka s cukrovkou každému určite veľmi ochotne poradí jeho lekár.   


Deťom doprajte všetko to, čo ich baví


Ani deti nie sú výnimkou pri športovaní s diabetom. Tieto neposedné stvorenia predsa nemôžu bez pohybu existovať! Preto ich neobmedzujte a dovoľte im robiť všetko to, čo ich baví a napĺňa ich pozitívnou energiou. Pretože psychická pohoda je jedným z najdôležitejších faktorov úspešného zvládania cukrovky.


To, aby nedošlo u dieťaťa počas športovania k poklesu glykémie, sa dá zabezpečiť troma spôsobmi:

- zvýšeným príjmom jedla (dieťaťu, ktoré netrpí nadváhou a je pomerne často hladné a rado je, sa nemusíte počas športu báť pridať jedlo a tým aj príjem cukrov, ktoré sa následným športom spália),

- znížením dávky inzulínu (pri deťoch s nadváhou je vhodnejšie znížiť dávku),

- kombináciou oboch spôsobov (pri dlhšom pohybe, napríklad celodenná lyžovačka, bude potrebné aj pridať príjem potravy, aj znížiť podanú dávku inzulínu).


Aby sa však predišlo nejakým nepríjemnostiam, je dôležité, aby sa o manažmente podávania inzulínu pri športe pacienti (aj v prípade detí, aj dospelých) bližšie poradili so svojím diabetológom a prípadné znižovanie či zvyšovanie dávky inzulínu realizovali len po konzultácii s ním.


Ktorým športom by sa mal diabetik radšej vyvarovať?


V zásade platí to, že je potrebné robiť také športy, ktoré ho bavia a ktoré mu nespôsobujú ťažkosti. Avšak sú aj také športové aktivity, ktoré môžu pri prípadných hypoglykémiách spôsobiť problémy. Ide hlavne o športy, kde človek nestojí pevne na zemi, teda napríklad deti počas telesnej výchovy pri šplhaní na tyči, horolezectvo, parašutizmus, ale aj vodné športy, ktoré by rozhodne diabetik nemal robiť sám (aby mu v prípade hypoglykémie mohol niekto pomôcť). Ak je však cukrovka správne kontrolovaná a zodpovedne liečená, nie je prekážkou pri väčšine športových aktivít.





Odborné poradenství

  • prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI

    klinický imunológ, alergológ, pediater

  • MUDr. Zuzana Rennerová, PhD., MBA

    klinický imunológ a alergológ

  • MUDr. Vladimír Flimer

    kožný lekár, dermatovenerológ