Ako udržať školáka zdravého

Ako udržať školáka zdravého

IMUNOBLOG / 09.09.2019

Čo môžu deti v škole dostať?

Ráno je v poriadku, ale po návrate zo školy sa všetko pokazí. Každý rodič pozná náhle ťažkosti, ktoré sa občas dostavia po návšteve školy. Čo všetko to môže byť a prečo sa deti niekedy tak ľahko nakazia?

Každý kolektív, akým je napríklad aj trieda v škole, má svoju špecifickú mikroflóru. Deti si na seba po prázdninách musia zvyknúť a musia si vytvoriť väčšiu odolnosť proti rôznym ochoreniam, lebo čím je ich viac, tým častejšie môžu byť rôznym vírusom a baktériám vystavené. V škole ich najčastejšie môžu  stretnúť ochorenia horných a dolných dýchacích ciest, ochorenia tráviaceho systému či parazitárne ochorenia.

Pôvodcami črevných ochorení sú napríklad baktérie alebo vírusy. Najčastejšie sa prenášajú ingesciou, teda prehltnutím, alebo kvapôčkovou infekciou, čiže vdýchnutím. Typickou školskou chorobou je aj chrípka, ktorá patrí medzi vysoko nákazlivé choroby. Chrípka dokáže telo premôcť ľahko, ak nie je dostatočne odolné - prenáša sa vzduchom. Začína náhle a prejaví sa najmä bolesťou hlavy a kĺbov, zimnicou a horúčkou. Problémom v školách môžu byť napríklad aj vši, vírusový zápal pľúc či dokonca žltačka.

Správna hygiena = menšia pravdepodobnosť choroby 

Jednu zásadnú vec v prevencii rôznych ochorení deti nenaučí škola, ale vy rodičia. Správne hygienické návyky sa postarajú o to, aby deti zbytočne nešírili bacily tam, kam sa dostať nemusia. Dôkladné umývanie rúk po vykonaní potreby a pred jedlom, používanie jednorazových vreckoviek, zakrytie úst pri kýchaní a následné umytie rúk sa postarajú o to, aby bolo v prostredí čo najmenej vírusov.

Aj keby si však ruky umývali každú minútu, proti vírusom šíriacim sa vo vzduchu to nestačí. Práve preto je dôležité priestory triedy aj chodieb v škole pravidelne vetrať. Nič zo spomenutých vecí však nepomôže, ak je v škole veľa chorých detí. Prvé a najdôležitejšie pravidlo je, že choré deti do školy nepatria.

Šport, najlepšia imunita

Hygiena chráni deti zvonku, silná imunita ich zase chráni zvnútra. Ale ako ju vybudovať? Je skvelé, ak sa vedomosti detí rozvíjajú v škole počas výučby, a zároveň aj počas mimoškolských aktivít. Jazyková škola, umelecká škola, či informatický krúžok skvele rozvíjajú ich mozog.

Imunitu však tieto činnosti nebudujú. Ale nebojte sa, nemusíte svoje ratolesti denne strkať pod studenú vodu, aby sa otužili. Stačí, aby si našli napríklad šport, ktorý ich bude baviť. Pravidelné fyzické aktivity na čerstvom vzduchu, a to aj za horšieho počasia a chladnejších dní prispejú k tomu, že ich imunita bude oveľa silnejšia. Nech už ich baví futbal, vybíjaná, či obyčajné behanie, dôležité je, že strávia čas na čerstvom vzduchu.

Zdravie a vývin treba podporiť aj v noci

Ak chcete, aby sa vaše deti správne vyvíjali a aby boli menej chorľavé, venovať sa treba nielen denným aktivitám, ale dôležité je aj to, čo robia v noci. Ak deti nespia, nastávajú problémy. Najmä v puberte prichádza čas vzdoru, keď deti zostávajú hore do noci bez toho, aby to ich rodičia tušili. Potom sa čudujú, prečo sú ich hodiny v škole zrazu také nudné, prečo sú unavené, prečo sa zhoršujú ich známky a nevedia sa sústrediť. Odpoveďou na všetky problémy je v tom prípade spánok a to by ste im mali vysvetliť.

Čo má obsahovať ideálna desiata?

Posledným, ale nemenej dôležitým bodom pri udržaní zdravia vašich detí je aj strava. To čo prijímajú do svojho tela každý deň sa odzrkadlí na ich celkovom zdravotnom stave. A čo má obsahovať vyvážená a zdravá desiata, ktorá je zároveň tak chutná, že neskončí v triednom koši? Napríklad takto:  

·         celozrnné pečivo

·         tvaroh, cottage cheese alebo jogurt

·         šunka s vysokým obsahom mäsa alebo syr

·         ovocie

·         zelenina

·         voda alebo 100 % džús


Ak chcete vaše ratolesti odmeniť, občas ich samozrejme môžete prekvapiť aj sladkosťou navyše.

Všetkým chorobám sa zabrániť nedá, aj keď majú deti tú najsilnejšiu imunitu. Po dodržaní týchto krokov a užívaní produktov  Imunoglukan P4H® si však môžete povedať, že ste pre ich zdravie spravili naozaj všetko. 

 





Odborné poradenství

  • prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI

    klinický imunológ, alergológ, pediater

  • MUDr. Zuzana Rennerová, PhD., MBA

    klinický imunológ a alergológ

  • MUDr. Vladimír Flimer

    kožný lekár, dermatovenerológ