Ako si v zime poradiť s atopickým ekzémom?

Ako si v zime poradiť s atopickým ekzémom?

IMUNOBLOG / 26.02.2018

Atopický ekzém môže mať rôzne podoby a je preň typické striedanie obdobia vzplanutia s obdobím kľudu. Dalo by sa teda povedať, že atopikom je človek na celý život. Príčiny vzniku sú nejasné, no takmer vždy mu predchádza nejaký stresový podnet. Veľký podiel na ňom má aj vrodená predispozícia a tiež spôsob života, aký človek vedie.

So zimou sa kamaráti

Koža potrebuje určitý objem vody, aby bola dostatočne pružná a ohybná. V zimnom období, kedy sa teploty blížia k nule a je vystavená prudkému a studenému vetru, dochádza k veľkým stratám vody a zároveň k zníženému prekrveniu. Aj u človeka, ktorý netrpí atopickým ekzémom, badať, že sa pod vplyvom takéhoto počasia pokožka vysušuje. O to horšie u atopikov, kedy môže pokožka nielen začervenať a popraskať, ale hrozí tiež riziko vzniku infekcie.

7 krokov k zvládnutiu atopického ekzému

Prejavy atopického ekzému môžu nápadne pripomínať cely rad kožných ochorení, akými sú napríklad rôzne ekzémy, plesňové ochorenia či lupienka. Diagnostika a liečba atopického ekzému preto patrí v prvom rade do rúk špecialistu – dermatológa. Aj samotný pacient však toho môže pre svoju pokožku veľa urobiť.

1. Doprajte si odpočinok. Dôležitým spojencom pri boji s atopickým ekzémom je náš imunitný systém. Nedostatok spánku a stres našu obranyschopnosť znižujú, v dôsledku čoho môže dôjsť k vzniku alebo zhoršeniu atopického ekzému.

2. Pozor na to, čo jete. Atopici by mali zo svojho jedálnička vyradiť všetky alergény ako kakao, čokoládu, orechy, mandle, mak, ryby, citrusy, paradajky, papriky a plesňové syry.

3. Umývajte sa s rozumom. Na klasické mydlá a sprchové gély zabudnite, pretože vysušujú pokožku, čo vám môže ešte väčšmi uškodiť. Ľuďom s atopickým ekzémom sa odporúča krátke sprchovanie s použitím špeciálnych mydiel alebo gélov, určených na atopickú pokožku, alebo špeciálne olejové kúpele, ktoré ju čistia, hydratujú a zároveň zvláčňujú. Po olejovom kúpeli už nie je potrebné pokožku nijako ošetrovať, vytvorí sa na nej ochranný olejový film, ktorý napomáha jej regenerácii a tiež zmierňuje svrbenie. Pokiaľ je vaša pokožka postihnutá akútnym zápalom, vyhýbajte sa olejovým kúpeľom až do úplného preliečenia.

4. Pokožku pravidelne premasťujte. Po každom kúpeli či sprche, pred odchodom z domu či po návrate zvonku, skrátka počas celého dňa dbajte na to, aby vaša pokožka bola chránená. Vhodné sú krémy a maste s protizápalovým, hydratačným a upokojujúcim účinkom. Mali by mať vysoký obsah tukov, nie však vody.

5. Dodržiavajte liečbu predpísanú lekárom. Atopický ekzém je ochorenie, ktoré určite netreba podceňovať a liečiť len podľa vlastného uváženia. V prvom rade je vždy dôležité preliečiť akútny zápal a ochorenie zastabilizovať. Lekár vám môže predpísať lokálne kortikosteroidy, či odporučiť užívanie antihistaminík na zmiernenie pocitu svrbenia.

6. Ani doma to nepôjde bez pravidiel. Domáci miláčikovia sa atopikom neodporúčajú. Rovnako tak je vhodné minimalizovať zdroje roztočov a prachu, akými môžu byť napríklad závesy, záclony či koberce. Dbať by ste mali tiež na udržiavanie správnej teploty a vlhkosti v byte či dome a zaviesť prísny zákaz fajčenia vo vnútri.

7. Váš šatník už nie je len o móde. Pri vlhkom a chladnom počasí by ste mali zvoliť outfit z viacerých vrstiev. Oblečenie by malo byť vzdušné, hladké a pohodlné. Zabudnite na úplety, plyš, flanel, froté, umelé či pravé kožušiny, ktoré by mohli pokožku dráždiť a spôsobovať svrbenie. Myslite pritom aj na čiapky, rukavice a šály, ktoré nie sú v tomto prípade žiadnou výnimkou.

Liečba atopického ekzému závisí predovšetkým od závažnosti stavu a veku pacienta. Každodenným spoločníkom atopikov by však bezpochyby mali byť prípravky, ktoré hydratujú, regenerujú, zvláčňujú, premasťujú a tiež upravujú patologické pH pokožky. Vyskúšajte telové mlieko Imunoglukan P4H® lotion na regeneráciu, hydratáciu a zvýšenie elasticity pokožky vhodné pre atopikov.


Odborné poradenství

  • prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI

    klinický imunológ, alergológ, pediater

  • MUDr. Zuzana Rennerová, PhD., MBA

    klinický imunológ a alergológ

  • MUDr. Vladimír Flimer

    kožný lekár, dermatovenerológ