Ako doplávať k zdraviu

Ako doplávať k zdraviu

IMUNOBLOG / 08.08.2019

Plávanie patrí k jednému z najzdravších športov. Pohyb vo vode prospieva celému telu a má aj liečivé účinky. Využite leto na zdravé kúpanie a vyhnite sa rizikám spojených s kúpaním.

Plávanie je lepšie ako leňošenie

Prvé zmienky o rekreačnom plávaní sú známe už z doby kamennej. Už naši predkovia museli tušiť, to, čo dnes vie každý doktor či fyzioterapeut: že pohyb vo vode je pre človeka mimoriadne prospešný. Plávanie pomáha spevňovať svaly, je zdravé na chrbticu, podporuje dobré fungovanie kardiovaskulárneho systému a vďaka tomu, že voda nadnáša, nezaťažuje kĺby. Je vhodné pre akýkoľvek vek a výborne pomáha aj pri rehabilitácii po zraneniach.

Ak si teda v horúcom dni môžete vybrať, či sa pôjdete “namočiť” do minibazéna, alebo si pôjdete zaplávať, určite si vyberte druhú možnosť: vaše telo sa vám poďakuje.

Nie je voda ako voda

Rozhodujete sa medzi bazénom a jazerom? Obe majú svoje pre aj proti. Najzdravšie kúpanie je samozrejme v mori - slaná voda je výborná nielen pre telo, ale aj pre dušu. Ak však plánujete plávanie v sladkých vodách, zvážte zdravotné riziká. Pri bazénoch platí, že kvalita vody v nich je priebežne sledovaná a voda štandardne obsahuje chlór, ktorý nás chráni pred baktériami. Na druhej strane, chlórová voda síce nie je škodlivá, ale môže napríklad vysušovať kožu. Zaujímavou možnosťou sú prírodné kúpaliská, v ktorých chlór nahrádzajú živé rastliny, ktoré vodu čistia podobne, ako v prírode. Jazerá znejú prirodzene lákavo - okrem vody lákajú aj prírodným prostredím a zvyčajne aj väčšou plochou. Nebezpečné však môžu byť sinice či améby, ktoré môžu oslabenému organizmu spôsobiť vážne komplikácie. Pri výbere kúpania v sladkých vodách teda platí jediné pravidlo: kamkoľvek vás voda priláka, nezabudnite si overiť jej kvalitu. 

Zlozvyky k vode nepatria

Čapované pivko na osvieženie pri jazere? Alebo rovno fľaša vína s priateľmi? Ani jedno, ani druhé nie je dobrý nápad. Rovnako ako ani drogy či omamné látky akéhokoľvek druhu. Podľa štatistík ministerstva vnútra tvoria ľudia pod vplyvom alkoholu v priemere okolo 40 percent všetkých utopených na Slovensku za uplynulé desaťročie. Voda je síce príjemný, no aj nebezpečný živel a precenenie vlastných síl sa môže stať osudným aj človeku pri plnom vedomí. Ak nechcete zbytočne riskovať, tekutiny dopĺňajte zodpovedne.

Bezpečnosť na prvom mieste

Vedeli ste, že pri skoku z výšky viac ako 25 metrov môže aj pokojná vodná hladina pôsobiť na telo ako betón? Skákanie do vody bez skúseností či profesionálneho vedenia môže byť riskantné aj z malej výšky - stačí zle odhadnúť hĺbku, nevšimnúť si skalu, či nešťastne dopadnúť a polámať sa.

To isté platí aj o plávaní na veľké vzdialenosti. Neskúsený plavec nemusí vedieť odhadnúť svoje sily. Ak si chcete užiť samotu uprostred veľkého jazera, vezmite si radšej vodný bicykel alebo čln a nezabudnite otestovať ešte pri brehu svoju schopnosť naňho vyliezť z vody.

Imunitné záchranné koleso

Keď sa necítite fit, do vody radšej nechoďte. Oslabený organizmus nemusí dobre reagovať na zmenu teplôt pri vchádzaní či vychádzaní z vody. Ak je vám po vyjdení z vody zima a neviete sa zohriať, prezlečte sa do suchých šiat. Môžete tak predísť prípadnému prechladnutiu. Ak chcete zostať fit počas leta, udržujte sa v kondícii aj počas ostatných ročných období. Plávať za jednu zimu síce nezabudnete, no vaša imunita vám bude vďačná za celoročnú starostlivosť. Ideálne je samozrejme podporovať správnu funkciu imunitného systému celoročne aj výživovým doplnkom. Ak pridáte otužovanie, máte dobrý predpoklad, že sa doplávate k správnemu fungovaniu imunitného systému a zdravému organizmu.


 


 



Odborné poradenství

  • prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI

    klinický imunológ, alergológ, pediater

  • MUDr. Zuzana Rennerová, PhD., MBA

    klinický imunológ a alergológ

  • MUDr. Vladimír Flimer

    kožný lekár, dermatovenerológ